“Big” Ben Corday (1875-1938) mal jeden z najväčších vplyvov na Americký tattoo art. Jeho jedinečná umelecká zručnosť a motívy redefinovali dovtedy uznávaný štandard. Benovi nasledovatelia čerpali inšpiráciu z jeho prác ešte dekády po ukončení jeho aktívnej kariéry. A tak sa stal legendou. 

Prezývaný aj “Big Ben” pre jeho mohutnosť, Ben Corday sa narodil v roku 1875. Podľa oficiálnych zdrojov sa narodil v Anglicku, ale Ben každému hovoril, že sa narodil v Hong Kongu alebo v Singapure. Veľmi rád rozprával ľuďom historky o svoje práci a živote, lebo miloval zabávať ľudí. Keď mal 14 rokov, bola jeho túžba spoznať svet natoľko veľká, že sa pridal k námornej posádke. Zo začiatku sa plavil s nimi, neskôr sa však zapísal do kráľovskej námornej armády a bojoval vo vojne v Južnej Afrike. Keď opustil služby armády a vrátil sa do civilného života, rozhodol sa presťahovať do USA, kde v roku 1912 pžiadal o občianstvo. Našiel si prácu v cirkuse, kde sa stal atrakciou kvoli svojej telesnej veľkosti – mal takmer 2 metre a 150 kilogramov. “Big Ben” si neskôr našiel prácu ako wrestler, poskytoval fyzickú ochranu bohatým rodinám a dokonca bol hercom v dvoch nemých filmoch od režiséra Hala Roacha.

Počas týchto časov si Ben zdokonaľoval svoje tatérske zručnosti v rôznych štúdiách v krajine. Napokon sa usadil v Los Angeles, kde presvedčil majstra menom Bert Grimm, aby sa stal jeho učiteľom a mentorom. S Bertovou pomocou sa dostal do skutočného tatérskeho sveta. Bert a Ben sa stali priatelia a spájalo ich veľa spoločných príhod. Jedna z nich hovorí o Benovej láske k alkoholu. Raz sa tak opil, že predal všetky svoje skice, ktoré mal pripravené pre potenciálnych klientov. Keď Ben vytriezvel, musel poriadne zamakať na svojom novom portfóliu, aby mohol naďalej tetovať klientov.

Benovi sa vo svojich prácach podarilo skombinovať japonský štýl s elementami západného tetovania. Bol známy predovšetkých pre jedno dielo, ktoré prekrývalo celý chrbát a bolo inšpirované legendárnou “Cowgirl” – Annie Oakley. Toto detailné tetovanie obsahovalo veľkú americkú vlajku a Annie v sedle na koni, ktorá brázdila prérie s pištoľou v ruke.

Ben bol považovaný za priekopníka moderného tattoo umenia. Zomrel v roku 1938, ale jeho práce sú rešpekované v tattoo svete dodnes.

 

Ukážky diel od Ben Corday:

Zdroje obrázkov:

https://www.tattooarchive.com/

Pinterest.com

buzzworthytattoo.com