Amund bol jeden z najfarebnejších a najviac potetovaných umelcov tradičného tattoo štýlu v 20. storočí. Narodil sa v nórskej Christiánii v roku 1891 a po smrti jeho otca sa v 14 rokoch rozhodol pripojiť do námornej armády. Mladík sa priučil remeslu tetovania počas jeho plavieb, keď začínal kresliť obrázky pod kožu svojích kolegov. Z materiálu (ihly, drevo, bavlna), ktorý našiel na palube lode si vlastnoručne zhotovil nástroj na tetovanie. Po niekoľkých rokoch slúženia, sa raz pri silnej búrke poškodila ich loď a nebolo ju možné opraviť.

Zdroj: https://www.cloakanddaggerlondon.co.uk/legends-traditional-tattoo/

Vtedy sedemnásťročný Amund sa presťahoval do Ameriky a usadil sa v meste New Haven v štáte Connecticut. Skamarátil sa s anglickým tatérom Williamom Grimshawom a keďže sa navzájom zdokonaľovali v tattoo umení na svojich telách, čoskoro boli pokrytý atramentovými obrazmi od hlavy po päty. Neskôr mladík cestoval s putovnými karnevalmi po krajine a zarábal si ako prezentovaním jeho pomaľovanej kože publiku. „Potetovaný muž“ si dokázal zarobiť na živobytie aj predajom jeho fotografií, ale aj tetovaním.

Zdroj: https://www.tattoodo.com/a/the-extraordinary-life-of-tattooing-pioneer-amund-dietzel-12499

Počas ciest sa mu zapáčilo mesto Milwaukee a rozhodol sa tam usadiť. Mal len 23 rokov, keď si založil svoje prvé štúdio pri hoteli Wiscounsin v jeho novom bydlisku. Netrvalo dlho a Amund si vybudoval reputáciu poctivého tatéra. Počas prvej svetovej vojny bol dopyt po tetovaní medzi vojakmi taký vysoký, že otvoril ešte dve štúdiá a pozval k nemu pracovať ďalších umelcov.

Zdroj: https://www.flickr.com/photos/punktoad/9280052213

Po skončení vojny sa dopyt po tetovaní opäť znížil. Amund bol nútený zdieľať priestor svojho štúdia s ďalším umelcom – maliarom reklamných pútačov. Netrvalo dlho a priučil sa aj tomuto remeslu, ktoré pokrylo jeho slabšie obdobia v jeho pôvodnom remesle. Keď sa po roku 1930 opäť začala zbrojiť armáda, presunul svoje štúdio bližšie k náborovému centru Naval pri Veľkých jazerách, kde zvykol tetovať aj 12 vojakov za deň.

Zdroj: https://theinsta-stalker.com/share/BvtvlKLl8Ui

Amund pokračoval v tatérskom remesle ďalších 50 rokov až napokon v roku 1964 predal svoje štúdio priateľovi menom Gib “Tatts” Thomas. Zostal s ním a s jeho prácou ďalšie 4 roky až kým mesto v roku 1967 oficiálne zakázalo biznis s tetovaním. V roku 1974 zomrel na leukémiu.

 

Zdroj: https://athousandtrivialities.com/2012/10/10/tattooing-histories-george-burchett-and-amund-dietzel/

Amund sa stal ďalšou ikonou v tradičnom tattoo umení a dodnes je jeho celoživotné dielo rešpektované v Spojených štátoch amerických.