Tetovania okrem estetickej stránky v sebe nesú od prapočiatku aj zakódované správy o ich majiteľoch. Významom tattoo motívov sme sa ešte nevenovali, ale nikdy nie je neskoro na náhľad do rozsiahlej témy symboliky. Postupne si rozoberieme, čo odkazujú svetu jednotlivé zvieracie motívy, ktoré v Mad Ram Tattoo tetujeme veľmi často. Pri hľadaní sme sa opreli o viacero zdrojov, vyberte si z nich to, čo s vami rezonuje.

 

Vlk

Podľa mnohých mýtov a legiend je vlk symbolom bojovníka. Mongolský vládca Džingischán bol považovaný za jedného z najmocnejších bojovníkov a vybudoval jedno z najsilnejších impérií na svete. Mongolské mýty hovoria, že Chán bol priamy potomok vlka. Tetovanie s vlkom podľa japonských tradícii prináša ochranu. Vlky volali ľudia na pomoc vtedy, keď sa cítili v ohrození. V sibírskej tradícii sa vlk zvoláva vtedy, keď potrebujú zabezpečiť ochranu detí či dokonca bezpečný pôrod novorodencov.

Kľúčové slová: divokosť, sila, rodina, inštinkt, prežitie, bojovnosť

 

Medveď

Pôvodní obyvatelia Ameriky verili, že medvede ich spájajú so spirituálnym svetom a robili mnohé rituály práve na ich počesť. Kmeň Siuxov považoval medveďa za zviera, ktoré vie liečiť. Podľa jednej legendy, jedna chorá medvedica sa vyliečila tým, že žrala listy šťavelu. To ju okamžite postavilo na nohy a účinok medicíny spozorovaili aj Siuxovia. V severskej kultúre bol najvyšší boh Odin často zobrazovaný ako medveď.

Kľúčové slová: sila, odvaha, ochrana, spirituálne spojenie s prírodou, sebavedomie

 

Koi kapor

Koi kapor v Japonsku značí šťastie, či úspech, no je tiež spájaný s vytrvalosťou v ťažkých životných situáciách a silou vôle. Budhizmus ho spája s odvahou. V duchu starej čínskej legendy, ak kapor vypláva vodopádom Žltej rieky až k miestu zvanému Dragon Gate (dračia brána), zmení sa na draka. Je symbolom úsilia a vývoja. Vraví sa, že ak ho pri stúpaní vodopádom chytia, ľahne si na dosku a čaká na nôž bez jediného záchvevu – tak ako čelí samuraj meču.

Kľúčové slová: šťastie, úspech, úsilie, vytrvalosť

 

Sova

Sova sa dokáže svojim zrakom pozerať do diaľok, ďaleko za možnosti ľudského potenciálu. Sovy sú spirituálne zvieratá, ktoré nám nastavujú zrkadlo, aby sme čelili veciam, ktorých sa najviac bojíme. Už od dávnych čias, ľudia boli fascinovaní týmito mystickými zvieratami aj pre fakt, že im celkom nerozumieme. Preto im začali pridávať Egypťania, Kelti a Hinduisti nadprirodzené schopnosti – strážcovia temnoty, ochrancovia mŕtvych a sprievodcovia stratených duší.

Kľúčové slová: múdrosť, inteligencia, ochrana, noc, temnota

 

Had

Vo všeobecnosti je had považovaný za negatívny symbol. Avšak v Japonsku nie je zaťažený vplyvom Biblie a jej spojení hada s hriechom. Na hada sa v japonských tradíciách pozerá skôr s úctou. Symbolizuje regeneračnú povahu života. Podľa historických záznamov bol v Japonsku had využívaný pri niektorých náboženských obradoch. Medzi najznámejšie vlastnosti, ktoré sa hadovi pripisujú, patria múdrosť, poznanie, život a zmena (kvôli zvliekaniu kože). Had môže však byť kvôli svojmu jedovatému uhryznutiu považovaný aj za symbol smrti. Ľudia sa ho od nepamäti boja, rešpektujú ho, uctievajú, no zároveň aj prenasledujú. Predstavuje oboje – dobro aj zlo.

Kľúčové slová: múdrosť, smrť, rešpekt

 

Lev

Bez všetkých pochybností je lev výrazným symbolom, ktorý dodáva silu, vitalitu, hrdosť a kráľovské postavenie medzi ostatnými živočíšnymi druhmi. V starovekom Egypte znázorňovali 2 levy k sebe posadene chrbtom sever a juh, resp. východ a západ Slnka. V Egypte, Babylone, Asýrii, Číne a Japonsku stavali sochy levov ku vstupom do chrámov, lebo mali silný ochranný zmysel.

Kľúčové slová: sila, čistota, odvaha, autorita, lojálnosť, integrita, ochrana

 

Mačka

Rovnako ako psy, aj mačky sú od nepamäti v úzkom spojení s ľudmi. Azda najviac ich uznávali a chránili v starovekom Egypte, kde boli ľudia dokonca presvedčení, že každá mačka je prevtelením bohyne mesiaca Bastet. Bohyňa bola strážcom faraóna a posvätná Matka. Aj v Rímskej ríši mačky spájali s materstvom, lovom a strážením domácnosti. Rimania verili, že mačka v dome prinesie šťastie a hojnosť každému členovi rodiny.

Kľúčové slová: lov, božstvo, rodina, intelekt, sloboda

 

Orol

Kráľ vtáctva. Už v starovekom Grécku boli orly považované za symbol mužskej sily a vitality a spájané s najvyšším bohom Zeusom, často aj s ďalším symbolom – blesk, ktorý niesli v pazúroch. Indiáni taktiež považovali orla za nositeľa spirituálnej sily. Kvôli jeho schopnosti lietania a vznášania sa vo výšinách, ho považovali za nositeľa správ od Bohov. O pár storočí neskôr sa bielohlavý orol stal aj jedným zo symbolov Spojených štátov amerických.

Kľúčové slová: majestátnosť, dominancia, príležitosť, múdrosť, koncentrácia, sloboda

 

Pes

Psy boli spoločníkmi ľudí už vyše 40 000 rokov. Nečudo, že sa za ten čas medzi nami vytvorilo také silné puto. V mnohých kultúrach sa považuje pes za člena rodiny, priateľa a ochrancu, dokonca strážcu duše a je súčasťou mnohých ceremónií. V májskych a aztéckych tradíciách, psy boli pochované spolu s ľuďmi, aby ich sprevádzali posmrtným životom.

Kľúčové slová: rodina, ochranca, priateľstvo, lojálnosť, komunita.

 

Tiger

Podľa prieskumu magazínu Animal planet, tiger je medzi ich čitateľmi najobľúbenejšie zviera na svete. Prečo? Tiger predstavuje spôsob života, ktorý chceme žiť – bez zábran. Sú poháňané inštinktom, nie rozumom. Sú v priamom spojení so silou Slnka. Sú divoké, neporaziteľné a silné. Na väčšine územia Indie, sú symboly spomínaného živočíšneho druhu používané ako znak neporaziteľnosti. Podľa čínskej tradície, tiger je ochranca mŕtvych.

Kľúčové slová: ochrana, divokosť, dominancia, vášeň, sexuálna energia, inštinkt

 

 

Zvieracie motívy v Mad Ram Tattoo milujeme. Preto nikdy nepovieme “nie”, keď sa objednáš na termín a necháš si pripraviť unikátny návrh, ktorý použijeme len pre TEBA.