Vďaka rozšíreniu pandémie Covid-19 aj na území Slovenska, trávime nezvyčajne veľa času zavretí doma. Všetko sa to deje v záujme ohľaduplnosti a zodpovednosti voči druhým. Je to zároveň prvýkrát, keď môžeme sedením na gauči (stránením sociálneho kontaktu) skutočne pomôcť spoločnosti. Tým, že ostaneme doma, obmedzíme šance šírenia vírusu. Ak si myslíš, že #sedimdoma je riadna nuda, pozri si pár tipov na domáce aktivity.

Vyrob si svojpomocne rúška na tvár

Ak cítiš potrebu byť užitočný/á, bude najlepší produkt karantény vlastnoručne vyrobené ochranu na tvár. Keďže na vírus momentálne neexistuje žiadna vakcína či účinný liek, nám ostala len prevencia v podobe rúška. A tých je nedostatok. Existuje neskutočne veľa videonávodov, my sme však vybrali jeden variant, ak doma máš šijací stoj a druhý variant, ak ho doma nemáš a chceš ich aj tak vyrobiť. A čo potom s toľkými rúškami? Každé rúško poskytuje relatívnu ochranu len pár hodín a po použiťí potom ho treba oprať na vysokej teplote / ožehliť. Ak budeš mať pár rúšok navyše, šupni ich susedom so schránky…

Pozri ako to týpkyňa zvládla hravo spraviť rúško zo starého trička.

 

Nauč sa kresliť / zacykli sa s omaľovankami

Máš zrazu o 3000% viac času a nevieš co s ním. Nauč sa kresliť v online kurzoch od Udemy, Lynda.com alebo v jednoduchom či pokročilejšom kurze na Youtube.. Čas navyše stráviš zmysluplne a keď sa opäť otvorí štúdio prekvapíš nás vlastným návrhom na tetovanie. Ak by ti kreslenie nešmakovalo, máme pre teba niečo ľahšie – omaľovánky od kreatívnej dvojice Oma&Luj . A nie hocijaké 🙂 Také, s ktorými sa pochváliš kamošom po dobrovoľnej karanténe (tričko), budeš s nimi zaspávať (vankúše) alebo ich budeš nosiť ako rúško.

Na začiatok si vyskúšaj Baby Yodu, až potom sa pusti na komplikovanejšie veci.

 

 

Inšpiruj sa umením zo svetových galérií

Za umením už nemusíš cestovať do Paríža, Londýna či New Yorku. Projekt Google Arts and Culture prináša umenie priamo k vám domov. A to všetko zadarmo. Vo virtuálnych prehliadkach môžeš navštíviť napríklad múzeum moderného umenia  MoMA The Museum of Modern Art v New Yorku, TATE Modern v Londýne, street art festival MURO LX v Lisabone, dozvedieť sa niečo o histórii tetovania.

Trochu iné umenie – tetovania inšpirované japonským podsvetím Yakuza.

 

Pusti si live stream / sprav si párty doma

Zavreté kluby, zrušené koncerty, kamoši vo svojích bytoch… to však neznamená, že sa cez stream nemôžeš pustiť live hudbu aj doma v obývačke. Možností je celý oceán. Hudobný portál Billboard pravidelne updatuje live streamy hudobníkov z celého sveta. Zaujímavým konceptom pre prenesenie atmosféry z klubu do obývačky je Boiler room, ktorý sa zameriava najmä na elektronickú hudbu. Čoraz viac hudobníkov pridáva svoje live streamy, stačí sa len pripojiť v správny moment a užiť si hudu v pohodlí domova.

https://www.youtube.com/watch?v=8r1iQQxBimw

Dopraj si napríklad 24-hodinový set od londýnskeho DJ-a.

 

Bonusový tip: Pornhub sprístupnil počas Coronavírusu prémiové konto pre všetky krajiny na svete 😉 Takže, inšpiruj sa, #zostandoma, lebo (aj) #domajedobre 🙂