Tetovanie je navždy. O tom niet pochýb. Ale samozrejme, ako na všetkom, sa ja vzhľade tetovania podpisuje zub času – blednutie. Fyzikálne zákony sveta nepoprieme, slnko bude na nás vždy svietiť rovnako. Avšak proces blednutia tetovania vieme spomaliť starostlivosťou. Ako na to?

 

Slnečné žiarenie

Najlepšia prevencia blednutia je vyhýbanie sa priamemu pobytu na slnku. Ale čo by to bolo za leto, keby mal byť človek zavretý doma alebo mal nosiť na pláž dlhé rukávy. Preto odporúčame, pravidelne natierať zahojené tetovanie opaľovacím krémom s ochranným faktorom 50 a vyššie, skrátka vyšším faktorom ako zvyšok tela.

tim-gouw-37932

Kritické miesta na tele

Vo všeobecnosti platí, že atrament vypadáva z miest na tele, ktoré sa ohýbajú alebo ich pravidelne mechanicky namáhame. To sú najmä prsty, dlane, záhyby kože pri lakťoch. Logicky bude blednúť skôr tetovanie, ktoré je priamo vystavené slnečnému žiareniu – predlaktia, krk, nohy. Máte dve možnosti – buď sa spomenutým miestam vyhnete a zvolíte iné alebo pri vyblednutí či vypadnutí častí atramentu, tattoo necháte nanovo obtiahnuť vo vašom obľúbenom tattoo štúdiu.

clem-onojeghuo-145811

Atrament

V štúdiu Mad Ram Tattoo používame len overené značky kvalitných atramentov, ktoré by mali vydržať fresh čo najdlhšie. Farby sú certifikované Európskou úniou a sú navyše vhodné aj pre vegánov 🙂 Vo všeobecnosti platí, že čierny atrament má najdlhšiu životnosť, t.j. čierno-šedé tattoo. Takisto to platí o hĺbke tetovania – linky (kedže sú najhlšie pod kožou) vydržia “fresh” najdlhšie. Najrýchlejšie blednú (strácajú farebnosť) farebné odtiene a biela farba.

allef-vinicius-178362

Tetovanie zreje ako víno

Môžeme dávať rozumy o blednutí, ale jedna vec je istá. Ako povedal Skit z Mad Ram Tattoo – “tetovanie zreje ako vínko”. A taká je pravda. Ak vlastním tetovanie a som naň hrdý, starne dielo so mnou. Blednutie je len prirodzený proces a môže slúžiť ako letopočet pri strome. Odborník všímavým okom odhadne, kedy bolo vytvorené.

felix-russell-saw-104340

Reminder: TATTOO WARS BRATISLAVA 2017 sa konajú 9. septembra 2017, začiatok o 11:00 v Istropolise. Vidíme sa.