Blogový príspevok poteší najmä zvedavcov, ktorí chcú vedieť čo sa skrýva “pod kapotou”, resp. v ruke tatéra. Priblížime vám anatómiu tetovacieho strojčeka. Tým ľahšie pochopíte ako sa dostane atrament z tuby, cez prístroj až pod kožu.

Základný popis+ história

Na Wikipédii sme našli definíciu (a preložili do slovenčiny): “Tetovacia mašina je ručný prístroj, ktorý sa vo všeobecnosti používa na tvorbu tetovania nezmazateľným atramentom. Dnešné tetovacie stroje používajú väčšinou elektromagnetické cievky na presúvanie tyčky armatúry smerom nahor a nadol. Ihla alebo zoskupenie ihiel, ktoré vtláčajú atrament do pokožky, sú pripojené na tyčku armatúry.”

Predchodca tetovacieho strojčeka bolo elektrické pero od vynálezcu menom Thomas Alma Edison, ktorý ho dal patentovať v roku 1876 ako nástroj na duplikovanie signálov – telegraf. Bol to až Samuel O’Reilly o pár rokov neskôr (1891), ktorý ku Edisonovmu vynálezu pridal nádobku na atrament a vynašiel nové využitie nástroja – aplikáciu atramentu pod kožu.

Pat196747

Mechanizmus + typy strojčekov

Cievkový tetovací strojček je najjednoduchší systém poháňaný väčšinou 2 elektromagnetickými cievkami. Sú najrozšírenejším typom tetovacieho nástroja v štúdiách. Okrem cievkových existujú aj rotačné tetovacie strojčeky, ktoré vznikli z pôvodneho patentu od O’Reillyho. Tie sú poháňané elektromotorčekmi a je pre nich typický rotačný pohyb, ktorý poháňa ihlu hore a dole. Linkovacie tetovacie strojčeky majú kratší, ale zato rýchlejší obeh, tieňovacie tetovacie strojčeky na druhej strane dosahujú nižšiu intenzitu obehu, čo spôsobuje menšiu nasýtenosť farby pod kožou.

Dermographe

Grip a tubus

K mechanizmu – strojčeku sa pripája tubus (špička), cez ktorý vedie ihla a je zahačkovaná o tyčku armatúry. Grip sa pridáva ku tubusu a slúži na lepšie uchytenie do ruky tatéra.

assemble-tattoo-machine-800x800

Zdroj napätia a pedál

Aby cievka / elektromotorček dokázal rozpohybovať ihlu nahor a nadol (aspoň milionkrát pri jednom tetovaní) potrebuje “Šťavu”. Tou je je zdroj napájania – malá krabička s výstupmi napojená na elektrinu. Tatér pomocou zdroja vie nastavovať intenzitu kmitania ihly a pomocou pedálu spínať a vypínať kmitanie ihiel tetovacieho strojčeka.

chromepowersupplyfinal

Ihly

Posledná a najdôležitejšia časť strojčeka. Do tetovacieho strojčeka neodmysliteľne patria ihly. Pomocou ktorých sa atrament dostane pod kožu. Základné delenie ihiel je podľa hrúbky (0,20 – 0,35 mm), počtu ihiel v rade (1, 3, 5, …) a ich tvaru usporiadania (round, flat, …). Ihly sú balené v ochrannej, sterilnej atmosfére. Tatér používa zásadne vždy nové, sterilné ihly pre každého klienta.

needlesBonus na záver

A ako funguje spojenie všetkých častí v praxi? Reálne, až pod kožu. Dúfame, že nasledujúce video vás neodradí od navštívenia tetovacieho štúdia (Mad Ram Tattoo).