Tetovanie je dlhé stáročia rešpektovaným umením. Rovnako ako iné druhy umenia, podlieha rôznym vplyvom a tie sa prejavujú v štýloch. Tentokrát sa pozrieme bližšie na prevládajúce štýly v tattoo art a pokúsime sa ich pripradiť k existujúcim prácam od Michala a Anatolyho z Mad Ram Tattoo. 

 

Tradičný štýl (Traditional tattoo/old school)

Západný či klasický štýl je známy odvážnymi líniami, jasnými farbami a ikonickými vzormi. Prevládajú námornícke motívy (kotvy, lode), ruže, orly, portréty či siluety dám… Pioniermi tradičného amerického štýlu tetovania boli Sailor Jerry, Don Ed Hardy či Bert Grimm. Je jednou z najznámejších a najobľúbenejších estetík v komunite tetovania. Týmto štýlom nič nepokazíte – aj keď tetovania vyblednú, stále si ponesú punc kvalitného tetovania.

Realistický štýl (Realistic tattoo)

Hoci klasický realizmus bol súčasťou výtvarného umenia už od renesancie, do sveta tetovania si našiel cestu až nedávno – objavil sa v druhej polovici 20. storočia. Odvtedy sa tento nový štýl tetovania stáva čoraz rafinovanejším a mimoriadne populárnym. V súčasnej podobe môžete nájsť farebné či čierno-šedé portréty takmer všetkých kultových osobností, realistické zobrazenia prírody či zvierat.

Neotradičný štýl (Neotraditional tattoo)

Ako už názov napovedá, štýl je evolúciou tradičného štýlu. Vyznačuje sa základnými vlastnosťami svojho predchodcu, ako sú výrazné línie a živé farby, ale má okrem toho aj ilustračnú kvalitu. Je to preto, že neotradiční umelci boli výrazne ovplyvnení estetikou secesie a art deco. Hlavný rozdiel medzi tradičným tetovaním a neotradičným tetovaním je ten, že neo tradičné tetovanie má často širšiu paletu farieb a širšiu škálu motívov. Kusy vyrobené v tomto štýle sú známe svojimi sviežimi dekoratívnymi detailmi, ako aj použitím prírodných snímok, ako sú kvety a zvieratá.

Japonský štýl (Izuremi)

Tradičný japonský štýl vznikol v období Edo (1603 – 1868). Motívy tetovania pochádzajú zo starého folklóru krajiny – napríklad hrdinovia zo Suikodenov či mytologické bytosti ako draci, kiríny a fénixy, doplnené o dramaticky vyzerajúce motívy dymu či vĺn. Každé tetovanie urobené v tomto štýle rozpráva príbeh o bohatej minulosti Japonska a a veľmi silné výrazové prostriedky.

Blackwork štýl (Blackwork tattoo)

Štylisticky povedané, blackwork predstavuje veľmi širokú kategoria. Obsahuje takmer všetko čo je vytvorené výlučne s použitím čierneho atramentu či jeho saturáciou. Ako si viete predstaviť, s touto všestrannou a nápadnou farbou sa dá urobiť veľa. Pri pohľade cez portfóliá blackwork umelcov uvidíte všetky druhy tetovaní od starovekej posvätnej geometrie cez moderné abstraktné ornamentálne vzory až po extrémne detailné ilustračné kúsky. Je to štýl, v ktorom sa v súčasnosti v tomto odvetví najviac experimentuje.

Nová škola (New school tattoo)

Nenechajte sa zmiasť názvom, nová škola nie je až tak nový štýl. Vznikol z 70. rokoch minulého storočia v USA. Štýl sa vyznačuje použitím výrazných kontúr, živých farieb, obsahuje karikatúry, komiksové motívy, ale aj idealizované charakery. Dnes sa tento štýl vyvinul do rôznych podžánrov a naďalej je populárny v západnom svete. Ak ste ten typ človeka, ktorý má rád tetovanie s námetom Rena a Stimpyho, potom je tento komiksový štýl pre vás.

Páčil sa vám niektorý zo štýlov? Objednajte si termín na info@madramtattoo.sk