Bert Grimm je výnimočná postava v americkej tattoo histórii. Počas jeho dlhej kariéry prispel značným spôsobom k rozvoju tohto umenia a vyškolil mnoho profesionálov v oblasti klasického tetovania. Jeho úspech však neprišiel z dňa na deň. Prispeli k nemu ambicióznosť, svedomitá práca a vytrvalosť. S touto kombináciou sa mu podarilo dostať sa na vrchol rebríčka tattoo umelcov.

Bert sa narodil v americkom meste Missouri v roku 1900 a krátko nato s rodinou presťahoval do Portlandu. Od svojich dvanástich rokov sa začal zdržiavať v okolí tetovacích štúdií. Netrvalo dlho a štúdiá sa stali jeho “druhým domovom”. Podľa dostupných zdrojov začal mladý Bert tetovať v roku 1916, keď sa pripojil k putovnému karnevalu v meste Chicago. Počas letných sezón s karnevalom mal príležitosť rozvíjať svoje umelecké zručnosti, ale aj stretnúť inšpiratívne osoby z tattoo sveta ako Percy Waters či Moses Smith. Keďže Bert bol neustále na cestách a jeho umelecká práca podliehala rôznym vplyvom, jeho rukopis sa stal nejednotným a nečitateľným. V jednom momente si uvedomil, že jeho zručnosti sú len priemerné a vedel, že potrebuje jasne definovať svoj rukopis. A tak opustil putovný život a rozhodol sa venovať svojej kariére vážnejšie ako doteraz. .

Bert mal v živote šťastie na správnych učiteľov. Najskôr sa stal učňom legendárneho oregonského umelca menom Sailor George Fosdick. O necelý rok nato sa presťahoval do Los Angeles a strávil 2 roky štúdia u majstra  tattoo remesla menom Sailor Charlie Barrs. Obaja jeho učitelia boli priekopníkmi amerického tradičného štýlu tetovania, ktoré sa vyznačuje výraznými linkami, typickým tieňovaním a ľahko čitateľnými motívmi. Typické pre tento štýl je aj umiestnenie obrazov na ramená a hrudník..

Po vyškolení sa mladý Bert rozhodol usadiť a založil svoje prvé štúdio na 22 Chestnut street. Štúdio sa nachádzalo blízko prístavov, odkiaľ pochádzalo väčšina jeho zákazníkov. Ďalšia časť jeho zákazníkov boli vojaci v kasární, ktorí sa k nemu s obľubou vracali. Netrvalo dlho a Bert si vybudoval reputáciu a jeho štúdio začalo prosperovať a niekedy pracoval 7 dní v týždni.

Bert bol okrem jeho umeleckých zručností skúseným rozprávačom s vysokým sebavedomím. Rád rozprával ľuďom príbehy ako do jeho štúdia prišli Bonnie a Clyde, Pretty Boy Floyd alebo členovia podsvetia. Príbehy a talent pridávali jeho štúdiu ešte väčšiu slávu. V roku 1970 sa rozhodol odísť do dôchodku. Čoskoro však zistil, že ho život dôchodcu nebaví a otvoril ďalšie štúdio v Portlande, kde pokračoval vo svojej práci ďalších 7 rokov. Ku sklonku života, Bert Grimm tetoval takmer 70 rokov svojho života. Právom sa dostal do sieni slávy “Tattoo hall of fame” v roku 1985, presne 2 roky pred jeho smrťou.

Meno Ben Grimm sa stalo bezpochyby legendou tradičného amerického tattoo umenia. Dokázal zjednodušiť jeho prvky, čím sa stal jeho rukopis čitateľejším. Keď sa k jeho talentu pripočítajú dekády tatérskej praxe, vznikne jedna z najpozoruhodnejších galérii tetovaní 20. storočia. 

 

Ukážky diel od Bert Grimm:

Zdroje obrázkov:

https://www.cloakanddaggerlondon.co.uk/legends-traditional-tattoo

http://www.lstattoomuseum.com/