Doba sa dynamicky mení. Vďaka internetu a sociálnym médiám sa skracujú procesy, keď na Slovensko dorazili trendy zo “Západu” dva roky po ich objavení (teraz je to už len polrok) :). Takisto sa mení aj pohľad firiem na uchádzačov o zamestnanie, ktorí majú na tele viditeľné tetovanie. To im predsa nemôže brániť vo vykonávaní práce. Či? Poďme sa na problematiku pozrieť bližšie.
Argumenty zamestnávateľov proti tetovaniu
Diskusie o tetovaniach na miestach ukrytých pred zrakom verejnosti, resp. klientov firmy, sú bezpredmetné. Pokiaľ nie sú urážajúce, či diskriminujúce menšiny (ako napríklad táto slečna), je to čisto osobná preferencia jednotlivca. Predmet konfliktu vyvolávajú tetovania na viditeľných miestach – predlaktia, ruky, oblasti pod kolenami, krk či tvár. Ak chcete niekedy pracovať v bankovom sektore, politike či štátnej správe, podobné miesta dôkladne zvážte. Je dosť možné, že sa to nebude zhodovať s firemnou kultúrou spoločnosti a nepríjmu vás kvôli tomu do zamestnania. Jednoducho všade, kde sa vyžaduje osobný styk so zákazníkom na vysokej formálnej úrovni je tetovanie neprípustné, aj keď sa samozrejme nájdu výnimky…
Argumenty zamestnávateľov v prospech tattoo
Mnoho firiem (už aj na Slovensku), je benevolentných voči tattoo, aj keď sú na viditeľných miestach. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že sa zamestnáte rýchlejšie. Napríklad, tetovanie vnímajú “open-minded” zamestnávatelia ako vizuálny prejav kreatívne zmýšľajúcich jedincov a práve to sa od uchádzačov v dnešnej dobe vyžaduje. Určite vám tetovanie nepokazí výsledok pohovoru pri pozíciách, kde sa vyžaduje autorská tvorba – grafici, art directori, copywriteri, idea makeri v reklamných agentúrach, start-upisti, produkční, kameramani, strihači, režiséri pri audiovizuálnej tvorbe, staff pri organizácii eventov. Často sa stáva tetovanie akýsi “starter-kit” pre čašníkov a kuchárov v gastronómii už aj na Slovensku. Ľudia, ktorí si zvolia tattoo na extrémne viditeľných miestach (nad obočím, tvár, prsty či očné bulvy) musia rátať s tým, že sa budú pravdepodobne pohybovať v prostredí tattoo-friendly komunity do konca života, alebo sa živiť ako freelanceri.
Suma sumarum. Ako v každom blogovom príspevku vás vyzývame, aby ste námety na tattoo dôkladne zvážili, resp. ich konzultovali s tatérom. Ten má dostatok skúsenosti (rukami mu prešli stovky klientov), aby vám dokázal objektívne poradiť čo áno a čo skôr nie. Sme otvorení všetkým otázkam z vašej strany na info@madramtattoo.sk alebo v správe na Facebook stránke štúdia.