Norman Keith “Sailor Jerry” Collins sa stal známym pre jeho silnú, neústupčivú povahu a jeho špecifický štýl, ktorým sa odlíšil od vtedajších tatérov. Jerry pracoval len s klientami, ktorí si zaslúžili rešpekt a ako učňov si vyberal ľudí, ktorí brali umenie tak serózne ako on sám.

Už ako mladý chalan odišiel z domu a cestoval vlakom po krajine. Počas ciest začal tetovať ľudí, ktorých stretával. Spočiatku tetoval čímkoľvek, čo mu prišlo pod ruku, ale až po príchode do Chicaga sa zoznámil s chlapíkom menom Gib “Tatts” Thomasom a učil sa od neho pravému tatérskemu remeslu. Na začiatku dokonca uplácal miestnych bezdomovcov, aby na nich mohol tvoriť prvotné diela s mašinkou.

“I’m always willing to listen to somebody else’s ideas…because we can always learn more.”

A ako vznikla jeho prezývka “Sailor Jerry”? Keďže do štúdia chodilo veľa námorníkov a mladého Jerryho ich zážitky z mora a ciest zaujali natoľko, že sa ako 19-ročný prihlásil do námornej armády. Počas jeho slúženia na mori spoznal poriadny kus sveta a v tvorbe ho ovplyvnila najmä juhovýchodná Ázia. Potom sa na istý čas usadil na Havaji, aby ostal v blízkom kontakte s morom, ktoré miloval. Netrvalo dlho a začal tetovať námorníkov a roľníkov z okolitých trstinových polí.

 

Naneštastie Japonci počas druhej svetovej vojny zbombardovali Pearl Harbour. Tento čin natoľko pohol s Jerryho národnou hrdosťou, že sa opať prihlásil do armády. Nakoniec však neprešiel testami fyzickej kondície a pracoval ako navigátor zásobovacích lodí. Po vojne si otvoril v čínskej štvrti na Honolulu tetovacie štúdio. Napriek tomu, že mal veľa klientov, viedol súčasne boj s vládou, ktorá mu okolo krku zaviazala slučku v podobe vysokých daní. Nakoniec bol nútený štúdio zavrieť a vrátiť sa k robote v prístave.

“People are only supposed to believe the legends not understand them.”

“Sailor” Jerry sa však napriek tomu nevzdával, pretože vedel, kde je jeho miesto. Otvoril si nové štúdiu na Smith Street, ktoré sa na dlhé roky stalo jeho domovom. Práve na tejto adrese sa stal legendou vďaka jeho jedinečnému rukopisu a motívom. Jerry definitívne ovplynil smerovanie v štýle traditional tattoo, do ktorého vniesol prvky z japonského tetovania a ako prvý na svete vytvoril purpurový atrament na tetovanie.

Ukážky diel od tetéra menom Sailor Jerry

Zdroj obrázkov: https://sailorjerry.com/