“Know the roots”. Všetci poznáme Pelého ako legendu futbalu, Muhammed Ali ako legendu boxu, Tonyho Hawka ako legendu skateboardingu, poznáte však oldschoolové legendy z tattoo sveta? Tetovanie je známe už tisícky rokov, my však predstavíme najmä tatérske legendy z histórie. Začíname s kráľom tatérov menom George Burchett-Davis. 

 

George sa do histórie zapísal ako kráľ tatérov pre jeho umelecké nadanie a pre inovácie, ktoré priniesol do techniky tetovania. Narodil sa v malom prímorskom mestečku v Anglicku v roku 1872 a tetovať začal už ako 12-ročný. Vtedy používal ako “živé plátna” svojich rovesníkov a tvoril svoje diela bodavými nástrojmi. Pre to však nemali pochopenie jeho učitelia v škole a bol z nej vylúčený. A keďže George nemohol pokračovať v škole, začlenil sa do kráľovskej armády napriek protestom svojich rodičov. V armáde sa však nepodrobil disciplíne. Počas vylodenia v Izreaeli išiel do Jeruzalema, kde vytvoril dočasné tetovacie štúdio a potom radšej nastúpil na španielsku nákladnú loď, len aby sa nemusel vrátiť do vojenskej služby.

Po čase sa vrátil naspať do Anglicka, vypustil zo svojeho priezviska meno “Davis”, aby sa tak vyhol autoritám a trestom, ktoré na neho čakali za nepovolený odchod z armády. Potom dlhé roky robil podradné práce a popri tom sa venoval tetovaniu, svojej dlhoročnej svojej vášni. Usilovný mladík sa našťastie časom dostal do pozornost tattoo majstrov s menami Tom Riley a Sutherland MacDonald, ktorí ho vzali “pod krídla” a naučili poriadnemu remeslu.

Až v roku 1900, si George založil vlastné štúdio na Mile End Road, kde pracoval nezávisle. Dobré meno o jeho zručnostiach sa šírilo rýchlo a postupne sa u neho nechávali tetovať ľudia z vyšších vrstiev – námorníkov, pracovníkov prístave a sezónnych pracovníkov. Neskôr sa k jeho klientele pridali aj bohatí Londýnčania, od čoho chýbal už len krôčik a k prominentným klientom sa pridali aj členovia kráľovských dvorov, vrátane kráľa Juraja V., španielskeho kráľa Alfonza XIII či kráľa Frederika z Dánska. George dokonca tetoval aj umelca, ktorý vystupoval pod menom “Veľký Omi”. Po celom tele mu vytvoril symetrické prúžky tak, aby vyzeral ako ľudská zebra. Tento čin dostal tetovanie ako umenie po prvýkrát do širšieho povedomia ľudí vďaka televízii a rozhlasovému visielaniu o Veľkom Omim a jeho obrázkoch na tele.

Georrge Burchett-Davis získal ešte viac slávy a uznania tým, že vynašiel kozmetické tetovanie, kde ženám farbil a bielil pokožku, aby boli krajšie. Avšak mnohé si už u neho nechali vytvoriť na pokožku aj niečo z jeho tradičného tetovania. “Kráľ” usilovne pracoval vo svojom štúdiu na Mile End Road až do roku 1953, kde náhle opustil svet vo veku 81 rokov. Jeho celoživotné dielo je až do dnešného dňa veľmi rešpektované a George patrí medzi legendy “traditional tattoo”.

 

Georgeov život na dobových fotografiách. Zdroj: http://mediazink.com/george-burchett-king-of-tattooists/ a https://inkedcartel.com/king-tattooists-george-professor-burchett/