Don Ed Hardy si za svoje celoživotné dielo vyslúžil prezývku “Krstný otec moderného tetovania” (Godfather od Modern tattoo). Jeho profil nie je čisto tatérsky, ale je dedikovaný vizuálnemu umeniu. A to aj napriek tomu, že mu práve tattoo art priniesol najväčšiu slávu.

Ed sa narodil v južnej Californii tesne po vojne, v roku 1945. Remeslu sa učil priamo od majstrovského tatéra s prezývkou “Sailor Jerry”, ktorý mu odporučil študovať japonské klasické tetovanie. Neskôr mal Ed opäť šťastie. Stal sa učňom japonského tatérskeho majstra menom Horihide. Prvky, ktoré videl v Japonsku postupne pridával do svojej tvorby. To mu však stále nestačilo. Postupne sa začal sa venovať aj tlačiarskemu umeniu. Ed sa prihlásil sa do školy San Francisco Art Institute, z ktorej neskôr získal titul B.F.A.

“One person’s tattoo is nobody else’s business”

Do povedomia širšej verejnosti sa dostal najmä vďaka “neslávnej” kolekcii oblečenia, ktorú do sveta dostal držiteľ licencie Christian Audigier (predtým ho preslávila značka Von Dutch). Podnikavý pánko si vybavil celosvetové práva na značku Ed Hardy vrátane niektorých jeho ikonických tattoo diel. Potom Audiger znovu aplikoval veľmi úspešnú marketingovú stratégiu, kde využil na promo oblečenia s Modern tattoo potlačou hollywoodske celebrity a pomocou médií vystrelil značku na pár rokov do výšin.

Na jednej strane značka odprezentovala tattoo art širokej verejnosti, ale postupne sa z kolekcie oblečenia stal módny prvok pre mužov s krízou stredného veku a wannabe gangstrov. Svojho času boli Ed Hardy obchody otvorené po celom svete v mestách ako an Francisco, New York, Los Angeles, Boston, Seattle, Minneapolis, Honolulu, Scottsdale, Tucson, Vancouver, Dubai, Johannesburg, Kuwait, Kuala Lumpur, Bangkok, Gurgaon, Delhi, Mumbai, a Qatar. Záujem médií a celosvetové rozšírenie produktov Ed Hardy zabezpečilo, že Donove diela videli v období okolo roku 2005 takmer všetci.

“A tattoo is an affirmation: that this body is yours to have and to enjoy while you’re here. Nobody else can control what you do with it.”

V roku 2000 bol Donovi udelený honorárny doktorát od San Francisco Art Institute. V súčasnej dobe sa venuje na maľbu, umeleckú tlač a iné médiá, ktoré sú často vystavované v galériách. Okrem toho, má so ženou vlastné vydavateľstvo Hardy Marks Publication, je kurátorom výstav a mentoruje tattoo umelcov v jeho štúdiu Tattoo City v San Franciscu a na Honolulu.

Ukážky diel od Don Ed Hardy:

Zdroje obrázkov: https://www.moma.org, https://www.sfgate.com, https://news.artnet.com/